• امروز : دوشنبه 8 آذر 1400

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای خراسان خبر داد کاهش خطای نیروی انسانی در فرایندهای تعمیر و نگهداری شرکت برق منطقه‌ای خراسان طی سال 99

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای خراسان خبر داد
کاهش خطای نیروی انسانی در فرایندهای تعمیر و نگهداری شرکت برق منطقه‌ای خراسان طی سال 99
 تاریخ ایجاد : 10 مهر 1400 -- 8:54  تعداد بازدید : 127   

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به جزییات کاهش آمار خطای نیروی انسانی در برق خراسان طبق گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: طی 3 سال 96 تا 98 میزان خطای نیروی انسانی 25 درصد بود اما طی سال‌های 97 تا 99 آمار خطای نیروی انسانی به 13.6 درصد رسید. باید توجه داشت در این آمار عمده کاهش خطای نیروی انسانی مرتبط با سال 99 بوده است(توضیح اینکه در گزارشات دوره‌ای شرکت مدیریت شبکه برق ایران، میانگین آمار خطای نیروی انسانی برای بازه‌های 3 ساله ارائه می‌شود). 

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان مهندس محمود کامل با اشاره به موضوع خطای نیروی انسانی در فعالیت‌های مربوط به صنعت برق و برنامه‌ریزی‌های شرکت برای کاهش و رفع آن اظهار کرد: یکی از پارامترهایی که به کاهش خطای نیروی انسانی و افزایش کیفیت انجام عملیات تعمیر و نگهدرای کمک می‌کند، ایجاد یک چارچوب مشخص و مدون برای ارزیابی عملکرد کارکنان پیمانکار تعمیر و نگهداری است. 

وی ادامه داد: پیشتر مواردی به صورت روتین در این خصوص انجام می‌شد که چارچوب مشخصی نداشت اما اخیرا اقداماتی آغاز شده و در این مسیر از تجربه مرتبط با تعیین صلاحیت و ارزیابی عملکرد نصابان سرکابل‌های 20 کیلوولت که 7 تا 8 سال پیش به قبل آمار حوادث مربوط به آن زیاد بود، استفاده شد. 

مهندس کامل با بیان اینکه براساس آن تجربه، علت اصلی بروز خطا توسط نیروی انسانی نبود مهارت نصابان بود، گفت: این نصابان خیلی هم احساس نمی‌کردند چنین موضوعی مورد پایش قرار گیرد. 

وی افزود: آن زمان برای پایش اقدامات نصابان فراخوانی برای پیمانکاران شرکت برق منطقه‌ای خراسان و شرکت‌های توزیع صادر و یک دوره آموزشی برای این منظور برگزار شد. در انتهای این دوره یک آزمون نیز برگزار گردید که برای افرادی که در آن نمره قبولی کسب کردند، گواهینامه مدت‌دار صادر شد. اخیرا از همین تجربه برای پیمانکاران تعمیر و نگهداری نیز استفاده می‌شود.

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای خراسان عنوان کرد: در حال حاضر افرادی که در گروه‌های تامین و نگهداری فعالیت می‌کنند، گزینش شده‌اند و در گروه‌ها مشغول به کار هستند. با توجه به همین تجربه، برای کارکنان تعمیر و نگهداری نیز سامانه‌ای در سایت krec.ir در حال طراحی است که به صورت آفلاین در حال ثبت اطلاعات آن هستیم و به زودی راه‌اندازی خواهد شد. با راه‌اندازی این سامانه علکرد افراد پایش می‌شود. 

وی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، فرایند ارزیابی و پایش عملکرد کارکنان تامین و نگهداری به گونه‌ای است که اگر خطایی در عملکرد نیروی انسانی اتفاق بیافتد که منجر به بروز حادثه شود، یک کارت زرد برای وی صادر خواهد شد. با مراقبت و عدم تکرار آن خطا توسط فرد، تاثیر کارت زرد پس از 6 ماه مرتفع خواهد شد اما اگر آن فرد در این مدت دوباره مرتکب خطا شود، برای وی یک کارت قرمز صادر خواهد شد و تا مدتی از فعالیت در فرایندهای تعمیر و نگهداری محروم می‌شود. 

مهندس کامل اضافه کرد: پس از گذشت زمان پیش‌بینی شده و تجدید دوره برای فرد مزبور، اجازه کار مجدد برای وی صادر می‌شود. این فرایند موجب می‌شود جدای از گزینش اولیه افراد، عملکرد ایشان به صورت مستمر پایش شود. این موضوع می‌تواند مانع از بروز خطای نیروی انسانی شود. 

مدیر دفتر فنی انتقال شرکت برق منطقه‌ای خراسان خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت در این فرایند موضوع تشویق نیز در نظر گرفته شده و اگر طی بازه‌های 3 ماهه نفرات مرتبط با گروه‌های پیمانکار اقدام مثبتی در راستای کاهش حوادث و یا بهبود فرایندها انجام داده باشند، پیمانکار می‌تواند افراد ساعی را تشویق نماید. 

مهندس کامل تاکید کرد: با انجام این رویه آنچه که دنبال آن هستیم، محقق خواهد شد. شاهد نتیجه‌بخش بودن این فرایند نیز ارزیابی سال 99 شرکت است. بر این اساس میزان بروز خطای نیروی انسانی در سال 99 نسبت به سال 98 کاهش چشمگیری داشت. کاهش خطای نیروی انسانی افزایش پایداری شبکه را در پی دارد.

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان