• امروز : دوشنبه 8 آذر 1400

شرکت برق منطقه‌ای خراسان نخستین جلسه تامین سوخت نیروگاه‌های خراسان برای پیک زمستان 1400 را برگزار کرد

شرکت برق منطقه‌ای خراسان نخستین جلسه تامین سوخت نیروگاه‌های خراسان برای پیک زمستان 1400 را برگزار کرد
 تاریخ ایجاد : 03 مهر 1400 -- 14:56  تعداد بازدید : 180   

نخستین جلسه تامین سوخت نیروگاه‌های خراسان برای گذر از پیک زمستان 1400 با حضور مدیران عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، شرکت‌های  توزیع نیروی برق خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و شهرستان مشهد، مدیران عامل شرکت‌های پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، مدیران عامل نیروگاه‌های برق خراسان و نمایندگان شرکت گاز خراسان رضوی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، دفتر فنی استانداری خراسان رضوی، شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در شرکت برق منطقه‌ای خراسان برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان مهندس رضا ریاحی در نخستین جلسه تامین سوخت نیروگاه‌های خراسان که در شرکت برق منطقه‌ای خراسان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت، این است که مدیریت مصرف در تابستان با کنترل دستگاه‌های سرمایشی صورت می‌گیرد که قابل توجه می‌باشد اما در زمستان اینگونه نیست و مدیریت مصرف برق مربوط به تجهیزات کم‌مصرف و روشنایی است که به سختی قابل انجام است. 

وی ادامه داد: در خراسان جنوبی نیروگاه‌های کاوه و قائن اهمیت زیادی برای صنعت برق استان دارد و لازم است که سوخت کافی برای این نیروگاه تامین گردد. 

ظرفیت مخازن سوخت نیروگاه‌ها تا آذر ماه باید تکمیل شود

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان تصریح کرد: به همین منظور لازم است قبل از آذر سال جاری مخازن سوخت نیروگاه‌ها تکمیل شود. همچنین در طول ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند نیز باید برنامه‌ریزی کرد تا ناوگان حمل سوخت بتواند نیاز این نیروگاه‌ها را تامین کند. لازم است با همکاری مجموعه پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی مسائل را پیش برد. 

وی اضافه کرد: موضوع مهم دیگر این است که 9 نیروگاه استان باید تا پیش از آذر اجازه خروج از مدار بگیرند تا بتوانند فرایند تعمیرات خود را آغاز نمایند. 

برای تامین حداقل یک میلیارد و 200 میلیون لیتر سوخت مایع برای نیروگاه‌ها در استان آمادگی داریم

مهندس علی‌اصغر اصغری مدیر عامل شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در خراسان رضوی در این نشست با اشاره به اولویت‌های وزیر نفت تصریح کرد: نخستین موضوعی که وزیر نفت آن را دنبال می‌کند، تامین سوخت نیروگاه‌ها است. خوشبختانه سال گذشته شرایط به خوبی مدیریت شد و تعامل خوبی بین دستگاه‌ها برای این موضوع شکل گرفت اما سال 1400 شرایط متفاوتی دارد و از همان ابتدای سال مصرف سوخت در دستور کار نیروگاه‌ها قرار گرفت. 

وی اضافه کرد: امسال تامین گاز نیروگاه‌ها به صورت صددرصد پیگیری می‌شود. خوشبختانه امسال شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی 10 میلیون لیتر در توزیع نفت و گاز در نیروگاه‌ها جلوتر از برنامه است. همچنین این وضعیت مثبت در توزیع نفت کوره نیز مشاهده می‌شود.

مهندس اصغری با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون نیروگاه‌های استان 510 میلیون لیتر سوخت مصرف کرده‌اند، تصریح کرد: این آمادگی در شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی استان وجود دارد که معادل مصرف سال پیش نیروگاه‌ها سوخت برای آن‌ها تامین کند.

ایشان قول تامین روزانه 14 میلیون متر مکعب سوخت نیروگاهی در نیمه سال جاری را دادند.

تزریق بیش از 2.5 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌های استان طی 6 ماه ابتدایی امسال

مهندس فرشید دشتی نماینده شرکت گاز خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به افزایش تزریق 15 تا 17 درصدی گاز به نیروگاه‌ها در سال جاری نسبت به سال قبل اظهار کرد: باید توجه داشت در فصل سرد مصرف گاز خانگی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و پیش‌بینی می شود شاهد رشد 10 درصدی در مصرف گاز باشیم. همچنین در بخش صنایع نیز توسعه زیادی اعمال شده و پیش‌بینی می‌شود در این بخش نیز 10 درصد مصرف بیشتری نسبت به سال قبل صورت گیرد.

وی با اشاره به حجم گاز تزریق شده به نیروگاه‌های استان تصریح کرد: در 6 ماه ابتدایی سال پیش 2 میلیارد و 213 میلیون متر مکعب گاز تحویل نیروگاه‌ها شد که این رقم در مدت مشابه امسال 2 میلیارد و 590 میلیون متر مکعب بوده است. این عدد حکایت از رشد 17 درصدی تزریق گاز به نیروگاه‌های استان در سال 1400 دارد.

مذاکره با ترکمنستان جهت واردات گاز به ایران

نماینده شرکت گاز خراسان رضوی در خصوص وضعیت واردات گاز از ترکمنستان نیز عنوان کرد: در حال حاضر مذاکراتی با طرف ترکمنستانی در این خصوص صورت گرفته است. 

پیش‌بینی کمبود 825 میلیون کیلوولت ساعت برق در زمستان سال جاری

دکتر مهدی علومی، معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان نیز در این نشست عنوان کرد: سال گذشته در زمستان مقدار کمی خاموشی اعمال شد و برنامه‌ریزی شده که امسال نیز خاموشی‌ها در این فصل در حداقلی‌ترین حالت ممکن باشد. بر اساس بررسی‌ها میزان مصرف برق در سال‌های 97 و 98 سه تا چهار درصد رشد داشت اما از اواخر سال 99 شاهد رشد 13 درصدی مصرف برق در استان بوده‌ایم. این رشد در فروردین ماه امسال به 35 درصد نسبت به مدت مشابه رسید. 

وی ادامه داد: بر همین مبنا پیش‌بینی می‌شود در زمستان امسال نیز میزان مصرف بالا باشد چون احتمالا صنایع دنبال جبران خاموشی‌های تابستان باشند و تمایل به افزایش تولید دارند. 

معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به ظرفیت تولیدی نیروگاه‌های استان عنوان کرد: اگر سوخت لازم برای نیروگاه‌ها فراهم شود، قابلیت تولید برق به میزان 19 هزار و 156 میلیون کیلووات ساعت در 6 ماه دوم سال وجود دارد و در صورت تامین سوخت معادل سال گذشته 825 میلیون کیلووات ساعت کمبود برق در زمستان پیش‌بینی می‌شود.

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان