• امروز : یکشنبه 23 خرداد 1400

مدیر امور انتقال نیروی شمال برق منطقه‌ای خراسان خبر داد برنامه‌ریزی صنعت برق خراسان جهت آشنایی آتش‌نشانان با اطفای حریق تجهیزات صنعت برق

مدیر امور انتقال نیروی شمال برق منطقه‌ای خراسان خبر داد
برنامه‌ریزی صنعت برق خراسان جهت آشنایی آتش‌نشانان با اطفای حریق تجهیزات صنعت برق
 تاریخ ایجاد : 04 بهمن 1399 -- 12:43  تعداد بازدید : 454   

مدیر امور انتقال نیروی شمال برق منطقه‌ای خراسان از برنامه‌ریزی این شرکت برای ساماندهی همکاری و آشنایی نیروهای آتش‌نشان جهت اطفای حریق تجهیزات صنعت برق خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان مهندس صادق مصدق با اشاره به برنامه‌های صنعت برق خراسان جهت افزایش هماهنگی با آتش‌نشانی در بروز حوادث اظهار کرد: با توجه به تجارب چند ساله موجود،  باید این موضوع را در نظر گرفت که شرایط حاکم بر ایستگاه‌های فشار قوی برق‌دار از نظر فنی و تخصصی، شرایط خاصی است. هنگامی که حادثه‌ای در این ایستگاه‌ها رخ می‌دهد، پس از مراجعه آتش‌نشانان برای اطفای حریق، معمولا با ابهام در نحوه اجرای اطفا مواجه هستند. در واقع پرسنل آتش‌نشانی با محیط برق‌دار آشنایی کامل نداشته و به همین دلیل با احتیاط بیش از اندازه‌ای برخورد می‌کنند. 

وی ادامه داد: همچنین آتش‌نشانان با نحوه اطفای حریق ناشی از روغن‌های معدنی مشتعل مانند روغن‌های ترانس آشنایی زیادی نداشته و همین موضوع سبب می‌شود ثانیه‌های طلایی برای اطفای حریق یک ایستگاه فشار قوی، از دست رود. 

مهندس مصدق اضافه کرد: از طرف دیگر لازم بود آموزش‌هایی برای همکاران اپراتور نیز ارائه گردد تا در هنگام آتش‌سوزی با هماهنگی کامل با گروه آتش‌ننشانان به سرعت عملیات اطفا صورت پذیرد. 

مدیر امور انتقال نیروی شمال برق منطقه‌ای خراسان تصریح کرد: با عنایت به این مسائل و لزوم برقراری یک ارتباط دو طرفه بین دو مجموعه، این مهم صورت گرفت تا اولا همکاران ما با نحوه ارتباط‌گیری با پرسنل آتش‌نشان آشنایی یابند و ابهامات آتش‌نشانان در برخورد با حوادث ایستگاه‌های فشار قوی نیز برطرف شود. برای این منظور مانورهای متعددی نیز برگزار گردید.

وی اضافه کرد: این فرایند با پرسنل هر ایستگاه آتش‌نشانی نزدیک به ایستگاه‌های فشار قوی صنعت برق جلسات مشترک در محل ایستگاه‌های فشار قوی برگزار شده و توضیحات فنی و آموزشی لازم برای شناخت تاسیسات برق به ایشان ارائه می‌شود تا پرسنل آتش‌نشان نیز با پست‌های فشار قوی آشنا شده و تجهیزاتی که بیشتر در معرض آتش‌سوزی است را بهتر می‌شناسند. همچنین این موضوع برای آتش‌نشانان توضیح داده می‌شود که به محض ورود به یک پست اولین اقدامشان باید شناسایی اپراتور باشد. اپراتورها نیز آموزش دیده‌اند که به محض بروز حادثه و حضور نیروی آتش‌نشان، خود را به آن معرفی کنند و محدود‌ه بی‌برق برای عملیات اطفای را در اختیار آتش‌نشان قرار دهند.

مدیر امور انتقال نیروی شمال برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به اینکه در مانورهای مذکور آتش مصنوعی به وسیله گازوئیل و نفت و بعضا روغن ترانس ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: این اقدام به این دلیل است که نیروهای آتش‌نشان با ماهیت روغن‌های معدنی در سیستم‌های الکتریکی آشنا شوند. این نکته مهمی است که که آتش‌نشان بداند روغن معدنی با روغن‌های نفتی تفاوت زیادی داشته و هنگام شعله‌ور شدن از درجه حرارت بسیار بالایی برخوردار است. 

مهندس مصدق عنوان کرد: خوشبختانه اقدامات صورت گرفته اثربخش بوده و نیروهای آتش‌نشانی با تاسیسات فشار قوی آشنا شده‌اند. همچنین نیروهای اپراتور به نحوه تماس و ارتباط‌گیری با آتش‌نشان‌ها نیز آگاهی یافته‌اند. ازدیگر سو در این مانورها زمان‌سنجی مربوط به مدت زمان رسیدن گروه امداد به ایستگاه فشار قوی و اجرای عملیات نیز انجام گرفته است. 

وی تاکید کرد: مانورهای مذکور موجب شد اطلاعات خوبی در اختیار کارکنان صنعت برق قرار گیرد و دو طرف با مسائل مربوط به یکدیگر آشنایی کامل پیدا کردند.

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان