• امروز : دوشنبه 18 فروردین 1399

با همکاری شرکت برق منطقه‌ای خراسان صورت گرفت چهارمین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی در مشهد برگزار شد

با همکاری شرکت برق منطقه‌ای خراسان صورت گرفت
چهارمین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی در مشهد برگزار شد
 تاریخ ایجاد : 14 آذر 1398 -- 9:9  تعداد بازدید : 397   

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان، دراین همایش که مهندس متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر، دکتررجبی مشهدی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر وسخنگوی صنعت برق، مهندس رخشانی مهر معاون نظارت بر توزیع شرکت توانیر، مهندس ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، دکتر غفوری فرد رییس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران و جمع کثیری از متخصصین و دانشجویان حضور داشتند، مدیرعامل شرکت توانیر در سخنانی اظهار کرد: با تلاش متخصصان و کارکنان صنعت برق کشور، شاخص‌های مهم این صنعت در منطقه از جایگاه ممتازی برخوردار است.

مهندس متولی‌زاده ادامه داد: بالاترین رشد مصرف برق در دنیا با 7 درصد مربوط به ایران است که با اقدامات سال جاری توانستیم رشد مصرف را یک درصد کاهش دهیم و در ساعات پیک سال جاری3800 مگاوات را درکشور کاهش دهیم که این میزان در محل مصرف بوده است.

وی تصریح کرد: اگر این میزان بخواهد در محل تولید تامین شود، نیازمند احداث بیش از 5000 مگاوات نیروگاه و خطوط انتقال به میزان 2000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است که این امر اهمیت توجه به اصلاح الگوی مصرف راپررنگ می‌کند.

مهندس متولی‌زاده بیان کرد: امسال در طرح‌های تشویقی وکاهش مصرف در ساعات اوج بار در بخش‌های کشاورزی و صنایع 120هزار مشترک شرکت کردند و با طرح‌های دیگر رکورد مدیریت مصرف را در سال جاری شکستیم و علاوه بر آن خاموشی نداشتیم؛ این در حالی است که 120 درصد صادرات افزایش یافت و 350 میلیارد تومان پاداش مشارکت پرداخت شد.

مدیر عامل شرکت توانیر گفت: اگرهمین مقدار برق را ازبخش خصوص خریداری می‌کردیم، بالغ بر 7000 میلیارد تومان هزینه در برداشت. بیش از 50 درصد سهم مصرف مربوط به مشترکین خانگی و در ساعات پیک بار مربوط به وسایل سرمایشی است.

مهندس متولی‌زاده افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در حال برنامه‌ریزی برای کاهش 1000 مگاوات مصرف برق در پیک سال آینده هستیم و از صاحب‌نظران و علاقه‌مندان درخواست می‌کنیم تا در این طرح با ما همکاری کنند.

در ادامه این همایش مهندس ریاحی مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان بیان کرد: اکنون صنعت برق پیشرفت سریعی دارد و ضروری است تا ما هرچه سریع‌تر تکنولوژی روز را به خدمت بگیریم.

 وی خاطرنشان کرد: در صنعت برق باید نوآوری صورت گیرد زیرا ما با نسل جدیدی روبه‌رو هستیم که به سرعت در حال پیشرفت است. ما مدیران صنعت برق باید شرایط روز را درک کنیم و براساس آن برنامه‌ریزی کنیم.

ریاحی افزود: اکنون بازارهای ثابت به بازارهای متغیر تغییر یافته و تولیدات در حال تحول است و صنعت برق نیز از این امر مستثنی نیست و لازم است در فضای جدید، ساختارها نیز تغییر کند که برای این امر نیازمند اجرای روش‌های جدید در قالب پایلوت هستیم. شرکت برق منطقه‌ای خراسان در حال احداث پارک هوشمند صنعت برق است تا جوانان بتوانند با حضور در این پارک تجارب جدیدی کسب کنند.

در این همایش دکتر غفوری‌فرد ریس انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران نیز به نقش انجمن‌های علمی در توسعه علمی کشور پرداخت و اظهار کرد: وجود این انجمن‌ها باعث پیشرفت کشور می‌شود.

در ادامه این همایش مهندس رخشانی‌مهر معاون نظارت بر توزیع شرکت توانیر نیز گفت: تحول در صنعت برق و هوشمندسازی اقدامی مهم محسوب می‌شود و لازم است که این امر پیگیری شود. طرح حذف قبوض کاغذی از اقدمات اولیه در این زمینه است که 300 میلیارد تومان صرفه‌جویی دربر داشته است. طی 2 سال آینده 5 میلیون کنتور هوشمند در کشور نصب خواهد شد که این اقدام در مدیریت مصرف برق امری مهم خواهد بود.

شایان ذکر است این همایش طی 2 روز در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد و مهندس متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر، دکتر رجبی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر، مهندس رخشانی‌مهر معاون نظارت بر توزیع شرکت توانیر، مهندس ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان و سایر مسئولین ارشد و متخصصین صنعت برق خراسان از نمایشگاه جانبی آن بازدید کردند.

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان