• امروز : چهارشنبه 30 مهر 1399

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان: به دلیل رشد مصرف برق در زمستان امسال به سوخت بیشتری برای تامین برق در شبکه نیاز خواهد بود

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان:
به دلیل رشد مصرف برق در زمستان امسال به سوخت بیشتری برای تامین برق در شبکه نیاز خواهد بود
 تاریخ ایجاد : 26 مرداد 1399 -- 13:58  تعداد بازدید : 521   

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به روند افزایشی مصرف برق در کشور خاطرنشان کرد: میزان رشد برق در هر سال به طور متوسط 7 درصد است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود در زمستان سال جاری متناسب با رشد مصرف برق به یک میلیون متر مکعب سوخت بیشتر از پارسال برای نیروگاه‌ها در حوزه سه استان خراسان نیاز داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه‌ای خراسان مهندس رضا ریاحی در نشستی که به منظور برنامه‌ریزی برای تامین سوخت نیروگاه‌های برق با حضور نمایندگان استانداری، دادستانی، شرکت تولید و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز خراسان رضوی و شرکت تولید نیروی برق خراسان برگزار شد، با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی از هم‌اکنون برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق در سال جاری اظهار کرد: برای حل برخی مسائل در استان لازم است هماهنگی‌های لازم با مدیران ارشد در حوزه‌های مختلف در سطح ملی صورت گیرد و از ظرفیت‌های استانی و هماهنگی بین دستگاه‌ها نیز استفاده لازم به عمل آید. 

وی در این زمینه به سه پیشنهاد مشخص اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارها برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق در استان این است که با دیسپاچینگ‌های ملی گاز و برق در سطح کشور جلساتی برگزاری کنیم و هماهنگی‌های لازم از هم‌اکنون و قبل از شروع فصل سرما صورت گیرد.

مهندس ریاحی اضافه کرد: مسیر دیگر برای تامین گاز، استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه نظیر ترکمنستان است که بایستی از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه بهره برد. 

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان اضافه کرد: یکی دیگر از مسیرهای پیش رو، بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های استان در جهت تقویت ناوگان حمل و نقل برای سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها می‌باشد.

مهندس حمید موسوی معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای خراسان نیز در این نشست اظهار کرد: باید توجه داشت تامین سوخت نیروگاه‌ها اهمیت بسیار زیادی داشته و حل مسائل آن نیازمند تعامل است. 

وی تاکید کرد: واحدهای مسئول در استان‌های خراسان شمالی و جنوبی نیز باید پیش‌بینی‌های لازم برای تامین سوخت نیروگاه‌های خود را از هم‌اکنون به عمل آورند. 

مهندس موسوی تصریح کرد: در چند سال اخیر پایداری شبکه در زمستان به دلیل کمبود سوخت مورد توجه ویژه قرار گرفته است. 

دکتر هاشم مرتضوی مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق خراسان نیز در این نشست بیان کرد: باید توجه داشت نیروگاه‌های کشور بر مبنای مصرف گاز طراحی و خریداری شده و گازوئیل تنها یک سوخت اضطراری برای آن به‌شمار می‌رود. اثرات منفی مصرف این سوخت در تعمیرات و نگهداری واحدهای نیروگاهی خود را نشان می‌دهد. در تابستان این عذر پذیرفته است که به دلیل مصرف بالای برق، برخی محدودیت‌ها در مصرف برق اعمال شود ولی با وجود 5000 مگاوات ظرفیت نصب شده و پایین بودن میزان مصرف برق در زمستان، پذیرفته نیست که به دلیل کمبود سوخت، دچار محدودیت یا خاموشی در برق‌رسانی به مردم در زمستان شویم. این جلسات هم‌اندیشی برای پیش‌بینی و مدیریت مناسب سوخت در زمستان است. 

وی خاطرنشان کرد: پیشنهادی که در خصوص حذف بازار برق برای مدیریت مصرف سوخت در ایام زمستان ارئه شده نیز کارآمد نیست. لازم است در ایام زمستان در بازار برق به گونه‌ای کار شود که با توجه به کمبود سوخت بتوان نیاز سوختی نیروگاه‌های با راندمان بالا را تامین کرد و برای نیروگاه‌هایی که به این دلیل در سرویس قرار نمی‌گیرند، جبران خسارت صورت گیرد. 

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان