• امروز : سه شنبه 21 مرداد 1399

اینترنت انرژی و ابر انرژی، تحولی در هوشمندسازی شبکه قدرت

اینترنت انرژی و  ابر انرژی، تحولی در هوشمندسازی شبکه قدرت
 تاریخ ایجاد : 27 خرداد 1399 -- 10:45  تعداد بازدید : 558   

اینترنت انرژی (IoE) زیر مجموعه ای از اینترنت اشیاء صنعتی است که تمام جنبه‌های کنترل و پایش سیستم‌های قدرت را پوشش می‌دهد و اتصال امن و قابلیت همکاری بین شبکه بهم پیوسته برق و اینترنت را فراهم میکند. IoE  معماری مبتنی بر ابر و مه را برای سیستم‌های مدیریت انرژی تعاملی (Transactive Energy) ارائه می‌کند.

طرح پیشنهادی و نمونه شامل 3 لایه متفاوت است. در لایه اول، گیت‌وی خانگی یا صنعتی استفاده می‌شود که مشتریان داده‌های مصرف انرژی را جمع‌آوری می‌کنند و رابط کاربری لازم را میان مشتریان و شبکه برق فراهم می‌کند.

در لایه دوم، برخی از گره‌های مه محلی در لبه شبکه وجود دارد و خدمات با تاخیر کم ارائه می‌کنند. از دیدگاه سیستم مدیریت یکپارچه، گره مه به عنوان سرور خرده‌فروشی انرژی عمل می‌کند که خدمات انرژی را برای کاربران نهایی فراهم خواهد کرد. در لایه سوم، سرورهای ابر برای ذخیره‌سازی اطلاعات دائمی و قابل اطمینان و قدرت محاسباتی بالا استفاده می‌شوند. معماری پیشنهادی از پروتکل‌های مختلف ارتباطی مانند پروتکل انتقال ابَرمتن و پروتکل برنامه محدود پشتیبانی می‌کند.

زیرساخت های مخابراتی فعلی صنعت برق، پهنای باند مورد نیاز و عملکرد زمانی(تاخیر) هر 2 مدل مبتنی بر مه و ابر را به منظور عملکرد بهینه محاسبات مصرف روزانه انرژی و یک مکانیسم بازاریابی انرژی بین مشتری، برای تبادل انرژی بین کاربران نهایی با توجه به معیارهای شبکه قدرت و شبکه ارتباطی مختلف فراهم می‌کنند.

همانطور که بیان شد اینترنت اشیا و ابر به همدیگر کمک کرده تا یکدیگر را ارتقا بخشند؛ به عبارتی خدمات ابر در سطوح مختلف ارایه شده و موجب ساده‌سازی فرآیندهای اینترنت اشیا و بالابردن کارایی آن میشود.

اما چیزی که وجود دارد این است که اینترنت اشیا تغییر کرده تا خود را با خدمات ابر تطبیق دهد و ابر هم خدماتش را مناسب با اکوسیستم و ساختار اینترنت اشیا می‌کند.

بعد از فراهم شدن ابر و خدمات فراوان ابر و کلاسترهای ابری، اینترنت اشیا نیز بر رشد خود افزود و فناوری خود را توسعه داد. بر این اساس حجم عظیم داده‌های تولید شده موجب چالش بزرگی هم در سطح پردازش و هم در سطح ذخیره‌سازی شد. 

بنابراین ابر انرژی باید توانایی‌های خود در این زمینه را افزایش دهد. براین اساس فناوری مه انرژی عرضه شد تا به جای تمرکز محاسبات در یک نقطه مرکزی، محاسبات در تجهیزهای پخش شده و نزدیک به اشیا قرار گیرد و بدین ترتیب بعضی از پردازش‌ها مانند پیش‌پردازش داده‌ها و کاهش سایز و حذف نویز و امثال آن‌ها به جای ابر مرکزی در مه و گیت‌وی‌های نزدیک به اشیا انجام شود و هم از بار کاری ابر مرکزی کاسته و هم سرعت‌ها را بالا برود چرا که یکی از نیازهای کلان داده پردازش و جواب‌های پردازش آنی است زیرا که داده‌های عظیمی در اینترنت اشیا تولید شده و در آن واحد نیاز به پردازش دارند.

بنابراین شرکت‌های یوتیلیتی، وقتی سعی در ارایه پلتفرم‌های مختص اینترنت اشیا می‌کنند، سرویس‌های ابری را نیز هماهنگ ارایه داده و سعی می‌کنند در زمینه ابر نیز به خدمات متناسب و هماهنگ با اینترنت اشیا پرداخته و در قالب پلتفرم اینترنت اشیا این خدمات را ارایه کنند.

در حال حاضر این حوزه، یک حوزه رقابتی شده است؛ خصوصا بحث داده‌های حجیم و فرآیندهای استخراج اطلاعات موضوع به روز و جذابی است که مجال کار بر روی آن فراوان است.

یادداشت سعید خادمی، کارشناس تحقیقات دفتر تحقیقات و کنترل کیفیت تجهیزات شرکت برق 

کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
اخبار
پیک برق خراسان