• امروز : پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398

همزمان باچهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ نخستین پست زیرزمینی GIS کشور درمشهد افتتاح شد

همزمان باچهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛
نخستین پست زیرزمینی GIS کشور درمشهد افتتاح شد
 تاریخ ایجاد : 13 بهمن 1397 -- 13:52  تعداد بازدید : 268   

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی طی مراسمی پست 132.20 کیلوولت GIS شهدا مشهد در عمق 16 متری زمین باحضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان، در این مراسم که دکتر اردکانیان وزیر نیرو ، مهندس متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر، رزم حسینی استاندار خراسان رضوی ، مهندس ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان وجمعی از مدیران ارشدصنعت برق استان خراسان رضوی حضور داشتند ، وزیر نیرو ضمن قدردانی از دست اندرکاران اجرای پروژه پست شهدا اظهارداشت:اجرای این پست در عمق 16 متری زمین می تواند برای سایر کلان شهرها مدنظر باشد وقطعا از این پروژه الگو برداری خواهد شد. وی افزود:شرکت برق منطقه ای خراسان به عنوان یک از شاخص ترین شرکت ها در زمینه برق ، همواره منبع مهم و موثر زایش روند ها و فرآیندها و فن آوری ها در کشور بوده است.

وی در ادامه گفت:همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر طرح هایی که  افتتاح شد ، عملیات اجرایی طرح های جدید با اعتبار 4 هزار میلیارد تومان در استان خراسان رضوی آغاز خواهد شد. دکتر اردکانیان افزود: این طرح ها علاوه بر 458 طرحی است که وزارت نیرو در بخش های مختلف آب وبرق استان در دست اجرا داردو از پیشرفت حدود 40درصد برخوردار هستند.وزیرنیروخاطرنشان ساخت:امیدواریم با کمک دولت و فعال ترشدن بخش خصوصی ، سرعت اجرای پروژهای مربوطه در این استان بیشتر شود تا به زودی به بهره برداری برسد.

وزیر نیرو در ادامه بیان داشت:باتوجه به بسترهای خوبی که در بخش برق فراهم شده است ، لازم است تا نگاه ما به استفاده از ظرفیت های فنی ، منابع انسانی ، شرکت های مشاور و پیمانکار در زمینه سرمایه گذاری در سایر کشورهابه ویژه درکشورهای همسایه متمرکز شود.

وی همچنین تصریح کرد: همکاری وسیعی درزمینه برق برای ارتباط با فدراسیون روسیه آغاز کرده ایم و در بازارکشورهای عراق و سوریه نیز حضور خواهیم داشت که این امر نیاز به فعالیت بیشتر و راضی نبودن به فعالیت های موجود است.وی مزیت نسبی کشور را برخورداری از منابع انسانی متخصص عنوان کرد واظهار داشت: چه در بخش پژوهش و چه در بخش اجرایی و مدیریتی ، کشور دارای نیروی انسانی بسیار موفق است.

 وی در پایان اظهار داشت: باتوجه به حضور میلیون ها زائر درمشهد ، امیدواریم تامین برق مناسب و باکیفیت برای آرامش و آسایش زائران در تابستان سال آینده را شاهد باشیم.

در ادامه این مراسم مهندس ریاحی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان اظهارداشت: پست 20/132 کیلوولت GIS شهدا دریکی از پر تردد ترین مناطق شهرمشهد و درهسته مرکزی این شهر، توسط این شرکت احداث شده است وبرق حرم مطهرامام رضا(ع)، مشترکان تجاری و خانگی طرح بزرگ میدان شهدا و خط دو و سه قطار شهری مشهد را تامین خواهد کرد.همچنین شاهد کاهش تلفات در شبکه فشار متوسط و افزایش قابلیت اطمینان درشبکه برق خواهیم بود.وی درادامه افزود: این پروژه به عنوان اولین پست زیرزمینی GIS کشور و درعمق 16 متری زمین با اعتباری بالغ بر200 میلیارد ریال به ظرفیت نهایی 200 مگاولت آمپر شامل چهار ترانس قدرت، دو بی‌خط 132 کیلوولت و دو بی‌ترانس است که در زمینی به مساحت 1110مترمربع احداث شده است.

مهندس ریاحی اظهارداشت: این پست با سیستم کنترل از راه دور قابلیت مدیریت بدون اپراتور را دارد و به منظور کاهش هزینه ها و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی درعمق زمین ساخته شده که اهداف پدافند غیرعامل را نیز تامین می کند.وی افزود:حجم بتن ریزی پروژه 3600مترمکعب و میزان آهن آلات و آرماتور بکار برده شده در آن 500 تن است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان در ادامه بیان داشت:این پست برق پروژه‌ای منحصربه فرد است که مشابه آن در کشور و حتی در کشورهای همجوار وجود ندارد و اجرای این پروژه موجب خودباوری بیشتر متخصصان داخلی برای رقابت با کشورهای پیشرفته خواهد شد.

مهندس ریاحی درپایان گفت: پست 132.20 کیلوولت GIS شهدا از نظر مدیریت و طراحی تمامی استانداردهای پدافند غیرعامل را رعایت کرده وباتوجه به اینکه تامین زمین برای اجرای اینگونه پروژه‌ها درکلانشهرها دشوار است،اجرای آن درعمق ۱۶ متری زمین موجب صرفه جویی در هزینه خرید زمین شده است.

شایان ذکر است شرکت برق منطقه ای خراسان استان های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی را زیر پوشش دارد


کلمات کلیدی :
/

نظر شما

 
ثبت نظر
پیک برق خراسان